سرلشکر صفوي: حماقت سران رژيم صهيونيستي در تهديد ايران ،ساکنان سرزمين هاي اشغالي را در يک قدمي گورستان قرار داده است

26 شهريورماه سالروز صدور فرمان تاريخي حضرت امام خميني (ره) در سال 64 مبني بر تشكيل نيروهاي سه گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است. نظر به اهميت اين مقطع تاريخي در روند جنگ تحميلي و دستاوردهاي آن و همچنين ضرورت تبيين شرايط صدور اين فرمان بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي، سردار سرلشكرپاسدار دکتر صفوي دستيار و مشاور عالي فرمانده معظم كل قوا ، در گفتگو با خبرنگارسپاه نيوزبه تشريح اين موضوع پرداخت.


فرمان امام در راستاي برآوردن نيازهاي جبهه هاي جنگ و پيروزي هاي بزرگ بود


  حضرت امام )ره( براي ايجاد ظرفيت و قابليت  بالاتر و جديد تر و  ساختار و سازماني که دهها هزار نيروي بسيجي داوطلب جبهه ها را بتواند سازماندهي کند و براي اينکه اين ساختار بتواند تجهيزات لازم را به دست بياورد و سلسله مراتب فرماندهي را طي بکند، و براي برآوردن نياز جبهه هاي نبرد و نياز به پيروزي هاي بزرگ ، و قابليتي که امام (ره) در فرماندهان جوان سپاه و بسيج مي ديدند اين فرمان بزرگ را صادر کردند که اين فرمان تبديل به عمليات هاي بزرگ و سرنوشت سازي همچون فتح فاو در بهمن ماه سال 64  و يا فتح دروازه هاي شرقي بصره در زمستان 65وديگر دستاوردها  شد .
   اولين فرمانده نيروي زميني سپاه پس از فرمان حضرت امام(ره) بنده بودم، اولين فرمانده نيروي هوايي آقاي موسي رفان و اولين فرمانده نيروي دريايي آقاي حسين علايي بودند.
   با شروع جنگ تحميلي سپاه مسئوليت امنيتي در کشور داشت، خود من به اتفاق تعدادي از پاسداران و بسيجيان  در کردستان بوده و فرمانده عمليات کردستان بودم و مشغول تأمين امنيت کردستان بوديم و مأموريت اصلي سپاه تأمين امنيت بود. با شروع جنگ تحميلي و هجوم سراسري رژيم بعثي عراق به ايران، طبيعتا فرمان حضرت امام (ره)براي بسيج همگاني اعم از سپاه و بسيج و ارتش جمهوري اسلامي که مسئوليت دفاع از مرزها را بر عهده داشت، صادر گرديد. ضرورت حضور پاسداران و بسيجيان در جبهه هاي نبرد احساس مي شد . اوايل جنگ من به اتفاق 120 نفر از پاسداران و نيروهاي رزمي ،که در کردستان گرداني را به اسم گردان ضربت که اولين فرمانده اش برادر خود من آقاي مرتضي صفوي بود و جانشين ايشان آقاي حسين خرازي بود وارد جبهه هاي جنگ در جنوب شديم.
   وقتي وارد اهواز شدم براي 2الي3 ماه فرمانده محور دارخوين بودم و بعد از 3-2ماه مسئول عمليات جنوب شدم که ستاد عمليات جنوب را در گلف يا پادگان منتظران شهادت راه اندازي کرديم و با تکليفي که شهيد محلاتي و شهيد کلاهدوز به من کردند مسئوليت ستاد عمليات جنوب را عهده دار شدم. آن زمان سردار رشيد که مسئول عمليات سپاه دزفول بود جانشين من شد. برادر عزيزم شهيد حسن باقري مسئول اطلاعات، مسئول اعزام نيرو آقاي سيدمحمد حجازي بود. ما ستاد عمليات جنوب را که تشکيل داديم، سال 59 بود و تنها چندماه از جنگ مي گذشت ما براي سازماندهي يگانهاي  رزم سپاه پاسداران شروع کرديم به تشکيل واحدهاي رزمي، اولين ساختار نظامي را در ستاد عمليات جنوب بنده ، سردار رشيدو شهيد حسن باقري ، از دسته ، گروهان و گردان رزمي را که شامل چند نفر نيروي انساني، چه تجهيزاتي و چند خودرو داشته باشند، تنظيم  کرديم. مطابق آن زمان هر گردان رزمي حدود 350 نفر و سلاح سبک شامل تفنگ  -آرپي جي ونيزبارسبک و چند قبضه خمپاره بايستي داشته باشد
در عمليات شکستن حصر آبادان که در 5مهرماه بود در سه محور دارخوين ما 5 گردان رزمي داشتيم و بر اساس همين ساختار، آن را سازمان داديم و اولين عملياتي بود که سپاه به صورت سازماني وارد عمليات شد. با سه تيپ لشکر 77خراسان براي شکستن حصر آبادان وارد عمليات شديم طرح شکسستن حصر آبادان را ستاد عمليات جنوب ارائه و به تصويب شوراي عالي دفاع رساند . در عمليات ثامن الائمه(ع) ما 15گردان رزمي داشتيم؛ اين ساختار در آن زمان حدود 350 نفر رزمنده داشت سلاح و تجهيزات سبک و نيمه سنگين تا حد خمپاره انداز 120ميلي متري، 80ميلي متري داشت.
    پس از شکستن حصر آبادان بنده مسئول عمليات کل سپاه شدم و پس از شکستن حصر آبادان برادر عزيزمان آقاي محسن رضايي به عنوان فرمانده کل سپاه وارد مسائل جنگ شد. تا قبل از شکستن حصر آبادان شهيد عاليمقام يوسف کلاهدوز به عنوان قائم مقام کل سپاه و مرحوم ظهيرنژاد به عنوان فرمانده نيروي زميني وقت عمليات   شکستن حصر آبادان را فرماندهي کردند . فرماندهي مشترک ارتش و سپاه از مختصات خاص اين عمليات بود و اين عمليات اولين عمليات مشترک پس ازعزل و فرار بني صدر  ازايران بود که در نتيجه پيروزي بزرگي حاصل شد.
از عمليات (طريق القدس)برادر عزيزمان شهيد صياد شيرازي فرمانده نيروي زميني ارتش شده بود. از عمليات طريق القدس آن 5گردان تبديل به سه تيپ شدند تيپ امام حسين به فرماندهي حسين خرازي، تيپ عاشورا به فرماندهي عزيز جعفري و تيپ 25کربلا به فرماندهي مرتضي قرباني، حتي شماره هاي اين تيپ ها را ما تعيين مي کرديم و هرتيپ بين 8تا15گردان رزمي داشت با واحدهاي  پشتيباني و تدارکاتي و واحدهاي پشتيباني رزمي مثل واحد ادوات  و بهداري رزمي، و قرارگاه مرکزي کربلا که يک قرارگاه مشترک سپاه و ارتش بودکه عمليات طريق القدس را فرماندهي کرد .فرمانده اين قرارگاه آقاي محسن رضائي و شهيد بزرگوار صياد شيرازي بود.
   در فتح المبين بخاطر اينکه منطقه عمليات وسيع تر بود به جاي آن سه تيپ، 12تيپ رزمي را و 3 قرارگاه را وارد عمليات کرديم.از آنجا به بعد ما شروع به توسعه سازمان رزم کرديم . در عمليات بعدي يعني بيت المقدس ما اين 12تيپ را به بيش از 15تيپ توسعه داديم و  در عمليات رمضان لشکرهاي سپاه را سازمان داديم و در همين زمان شروع به تشکيل واحدهاي تخصصي کرديم. اولين توپخانه سپاه را شهيدحسن مقدم و شهيدحسن شفيع زاده تشکيل دادند.  اول از توپ هايي که ما در فتح المبين و  بيت المقدس غنيمت گرفته بوديم توپخانه سپاه را و بعد هم دانشکده توپخانه را که يک مرکز تخصصي در اصفهان ، بود و در همين زمان واحدهاي زرهي و دانشکده زرهي را در شيراز حدود سالهاي 64-65 تشکيل داديم   و همچنين پدافند هوايي سپاه را سازمان داديم يعني واحدهاي پشتيباني رزم مثل توپخانه ، پدافند هوايي زرهي که  نياز جبهه ها و نياز به پيروزي هاي بزرگ تر و نياز به اينکه سپاه پاسداران گسترش پيدا بکند را سازمان داديم .
درسال 64 نامه اي توسط فرمانده کل سپاه به حضرت امام نوشته شد و تقاضاي تشکيل سه سپاه زميني،دريايي و هوايي داده شد، امام بزرگوارمان با آن حکمت و دورانديشي و قلب نوراني که به نور قرآن به عشق و محبت رسول خدا وائمه اطهار روشن بود با استفاده از اختيارات رهبرمعظم انقلاب اسلامي و فرمانده کل قوا و تفسير اصل 150قانون اساسي  که به وظايف و ماموريت هاي سپاه مربوط مي شد، ، فرمان تشکيل سه نيروي زميني ، هوايي و دريايي سپاه  را در 26شهريور سال 1364 صادر کردند.
خود اين فرمان  روحيه جديدي را، و ظرفيت ساختاري و سازماني بالايي را ايجاد کرد. ما يگان دريايي داشتيم اين يگان دريايي تبديل به نيروي دريايي شد، تشکيل نيروي دريايي سپاه در خليج فارس عملا تبديل به يک قدرت شد. فرمان حضرت امام در سال 64 تبديل به يک نهضتي شد که اين سه نيروي زميني،دريايي و هوايي ، مهمترين مشخصاتشان اين بود که يک نيروي ايدئولوژيک بودند، در طول تاريخ ايران کمتر سازمان رزمي، کمتر نيرويي رزمي بوده که هم ايدئولوژي اسلام ناب محمدي(ص) را داشته باشد و هم تفکر انقلابي داشته باشد تمام فرماندهان نيروي زميني يک تفکر بالاي انقلابي و علمي را داشتند و از شجاعت برخوردار بودند و سومين مشخصه اينکه ظرفيت لشکرهاي ما و  نيروهاي ما اين بود که دهها هزار نيروي بسيجي که مي آمد در اين لشکرهاي ما قابل سازماندهي بود. برخي از اين لشکرهاي ما 25تا30گردان رزمنده داشتند در حالي که لشکرهاي ارتش هرکدام 3 تيپ و هرتيپ هم 3 گردان داشت و اينکه اين قابليت انعطاف در آن وجود داشت يعني اين لشکرهاي نيروي زميني سپاه غير از آموزش هايي که به بسيجيان مي دادند وقتي که به جبهه ها مي آمدند ، اين نيروهاي بسيجي را در واحدهاي تخصصي از غواصي تا زرهي و ادوات و واحدهاي رزمي و پدافند هوايي و توپخانه به کارگيري مي کردند، اين يعني قدرت ابتکار و خلاقيت که فرماندهان ما در لشکرها و تيپ ها داشتند. اکثر فرماندهان ما زير 27سال سن داشتند و داراي شجاعت  و نبوغ و استعداد خاصي بودند البته در يک عمليات مثل کربلاي 5 در سال 65 ما 400فرمانده شهيد داديم اين نشان دهنده اين است که فرماندهان ما در خط مقدم مي جنگيدند.


فرمان حضرت امام در سال 64 مبدا يک تحول بزرگ در سپاه پاسداران گرديد


   به طور خلاصه، فرمان حضرت امام در سال 64 مبدا يک تحول بزرگ در سپاه پاسداران گرديد. يعني تشکيل نيروهاي سه گانه زميني، هوايي و دريايي سپاه و تشکيل يک ارتش مکتبي و انقلابي از جنس انقلاب اسلامي درکنار  ارتش جمهوري اسلامي ايران که از قبل وجود داشت ، يعني دو بازوي قدرتمند نظامي براي دفاع از جمهوري اسلامي  و براي مقابله با تهديدات تشکيل شد.


مقام معظم رهبري از مخالفين تفکر ادغام ا رتش و سپاه بودند
ارتش و سپاه دو بازوي قدرتمند دفاعي کشور


   در پايان جنگ يک تفکر غير صحيح در جمهوري اسلامي به دنبال ادغام سپاه و ارتش بود و مي خواست نيروي زميني سپاه را با نيروي زميني ارتش و نيروي هوايي سپاه را با نيروي هوايي ارتش و نيروي دريايي سپاه را با نيروي دريايي ارتش ادغام کند و 6ماه هم جلسه پشت جلسه ، يعني بعد از ادغام جهاد سازندگي در وزارت کشاورزي به دنبال ادغام نيروهاي سه گانه سپاه و ارتش بودند  اين تفکر باعث مي شد که فرمان امام(ره) از بين برود و قدرت بزرگ سازمان رزمي سپاه که در کنار ارتش دو بازوي قدرتمند دفاعي جمهوري اسلامي بودند مي خواست با هم ادغام کند.
مسئوليت امنيت در خليج فارس بعهد ه سپاه است

با رحلت حضرت امام(ره) همان هفته اول مقام معظم رهبري دستور دادند که اين طرح متوقف بشود و ايشان به ستاد کل دستور دادند جلساتي تشکيل بشود و تفکيک مأموريت هاي نيروي زميني سپاه، و نيروي زميني ارتش و  نيروي هوايي سپاه با مأموريت هاي نيروي هوايي ارتش و  نيروي دريايي سپاه و ارتش صورت بگيرد که اين جلسات تشکيل شد و به تصويب رسيد  حتي نوع تجهيزات، حتي اينکه نيروي زميني ارتش چندتا تيپ داشته باشد و در سپاه چندتا تيپ داشته باشد ،بحث شد. من خاطرم است که در ستاد کل بعضي ها مخالف بودند که سپاه نيروي زرهي داشته باشد حضرت آقا با دست خط شان نوشتند که سپاه به بالاترين و پيشرفته ترين تجهيزات از جمله تانک سنگين بايد مجهز بشود و بعد هم حضرت آقا دستور دادند که تفکيک سرزميني صورت بگيرد، هم اکنون بين نيروي زميني سپاه با نيروي زميني ارتش تفکيک سرزميني براي دفاع سرزميني شده است، بين نيروي دريايي سپاه و نيروي دريايي ارتش هم تفکيک حوزه هاي مأموريتي گرديده که خليج فارس به عهده نيروي دريايي سپاه است و درياي عمان و دريايي خزر به عهده نيروي دريايي ارتش واگذار شده است .


تدابير حکيمانه مقام معظم رهبري موجب افزايش توان دفاعي وتقويت روحيه ارتش وسپاه شده است


اين تفکيک  ماموريت ها و وظايف نيروهاي سه گانه سپاه وارتش هم از تدابير حکيمانه مقام معظم رهبري و فرماندهي کل قوا ، حضرت آيت ا...العظمي خامنه اي بود که باعث تقويت روحيه هم سپاه و ارتش شدو هم توان دفاعي جمهوري اسلامي ايران  رادر مقابل خطرات و تهديدات نظامي آينده افزايش داد.


حماقت سران رژيم صهيونيستي در تهديد ايران ،ساکنان سرزمين هاي اشغالي را در يک قدمي گورستان قرار داده است
دشمنان بدانند پاسخ ايران به هرگونه تهديدي پشيمان کننده و ويرانگر خواهد بود

پس از گذشت چند دهه ، امروز جمهوري اسلامي ايران تبديل به يک کشور با ثبات و قدرتمند  گرديده است
و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران به لطف خدا و رهبري حکيمانه مقام معظم رهبري در اوج  اقتدار و آمادگي هاي دفاعي خود قرار دارند وپاسخگوي هرگونه تهديد احتمالي مي باشند  . نيروهاي مسلح ايران اطلاع کافي از تحرکات منطقه و آمادگي مقابله کامل را دارند، متناسب با  هر تهديدي آمادگي ها  وسناريو هاي مقابله وپاسخگويي به آن پيش بيني شده است و از ابزارهاي مختلفي براي پاسخگوئي استفاده مي کنيم ،کما اينکه دشمنان ما از قدرت  بازدارندگي جمهوري اسلامي ايران آگاه هستند .
جسارت و حماقت سران رژيم صهيونيستي در تهديدجمهوري اسلامي  ايران ساکنان سرزمين هاي اشغالي را در يک قدمي گورستان قرار داده است .اگر روزي رژيم صهيونيستي عليه ما اقدامي کند گروه هاي مقاومت به ويژه حزب الله لبنان به عنوان عمق دفاع راهبردي ما راحت تر به اين رژيم پاسخ مي دهند .
دشمنان بدانند  پاسخ ايران به هرگونه تهديدي  پشيمان کننده و ويرانگر خواهد بود.