سه شنبه, 08 مهر 1393 06:52

"دفاع مقدس" واحد درسي دانشگاههاي کشور مي شود

سردار سرلشکر پاسدار "سيد يحيي صفوي" دستيار و مشاور فرمانده معظم کل قوا از آشنايي دانشجويان دانشگاههاي سراسر کشور با تاريخ 8 سال دفاع مقدس ايران در قالب ارائه يک درس دو واحدي خبر داد.

 

وي در گفت و گو با خبرنگاران سياسي ايرنا به مناسبت هفته دفاع مقدس با تبريک اين هفته به ملت شريف ايران و همه حماسه آفرينان اظهار داشت: طبق اطلاعات ما، شوراي انقلاب فرهنگي دو واحد درسي با عنوان دفاع مقدس را تصويب کرده است تا با اين اقدام، قشر دانشجو بيشتر با مقوله دفاع مقدس آشنا شود.

سردار صفوي خاطرنشان کرد که اين درس از ترم جاري در دانشگاه آزاد اسلامي به صورت درس اختياري ارايه مي شود اما با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، درس همه دانشگاهها خواهد شد.

دستيار و مشاور عالي فرمانده کل قوا يادآور شد: واقعيت اين است که نسل جوان ما از دفاع مقدس و مشکلات و مصائبي که در اين آزمايش بزرگ، ملت ايران متحمل شد، کمتر مطلع است.

وي گفت: علت آن است که متاسفانه در بخش فرهنگ سازي و اطلاع رساني ضعيف عمل کرده ايم و نتوانسته ايم حماسه و فرهنگ دفاع مقدس را به صورت آثار هنري مانند فيلم، کتاب و رمان آنچنان که شايسته است، درآوريم. حتي در دانشگاهها نتوانسته ايم تاکنون دو واحد درسي به عنوان دفاع مقدس ايجاد کنيم .

فرمانده سابق سپاه پاسداران تصريح کرد: احساسم اين است که مجموعه دستگاههاي فرهنگي و اطلاع رساني و حتي خود سپاه و بسيج آنچنان که شايسته اين حماسه بزرگ بود، عمل نکرده است .

وي در اين زمينه لزوم وجود موزه دفاع مقدس در شهرهاي بزرگ کشور را نيز مورد تاکيد قرار داد و اظهارداشت: اگرچه ايده هايي مطرح شده است اما هنوز نتوانسته ايم يک موزه دفاع مقدس بزرگي را در تهران و مراکز استان ها داشته باشيم که مراجعه کنندگان در آن، سير جنگ را مشاهده کنند.

سردار صفوي علت تحقق نيافتن چنين ايده هايي را تاکنون عدم پيش بيني سازو کار لازم در اين زمينه دانست.

وي گفت:"براي انجام هر کاري يک دستگاه بايد مسووليتش را در سطح ملي به عهده بگيرد. در مورد دفاع مقدس نيز چون متعلق به نظام جمهوري اسلامي است ، لذا نظام بايد تشکيلاتي معين مي کرد ."

مشاور فرمانده معظم کل قوا خاطرنشان کرد: ساختار موزه دفاع مقدس، ميلياردها تومان هزينه مي برد و دولت بايد بودجه لازم را براي آن تامين کند.

وي محتواي آثاري که بايد در موزه دفاع مقدس ارايه شود را نيز بسيار مهم دانست و گفت: بايد آنچه در اين موزه به نمايش گذاشته مي شود، حقيقت حماسه را در ابعاد مختلف نمايش دهد.

سردار صفوي در باره عملکرد بنياد حفظ آثار و ارزش هاي دفاع مقدس در اين زمينه اظهارداشت: اين بنياد گام هايي را برداشته است . در تهران، در نزديکي حرم حضرت امام (ره) زميني را گرفته اند و سردار مرتضي قرباني که فرمانده لشکر 25 کربلا بود، مسوول راه اندازي طرح است و ستاد کل هم اين مساله را دنبال مي کند .

وي افزود: اما سوال اين است که با گذشت 19 سال از جنگ ، چه اقدامي شده است و الان هم که اقدام مي کنند شايد چهار تا پنج سال ديگر نتيجه بدهد. مشاور فرمانده معظم کل قوا در اين زمينه از "دولت اصولگرا" خواست تا بودجه طرح يادشده را تامين کند.

سردار صفوي در ادامه گفتگويش با ايرنا، به بيانات مقام معظم رهبري درباره شبيخون و ناتوي فرهنگي اشاره کرد و اظهارداشت: آمريکايي ها با توجه به شکست هايي که در عراق و افغانستان از طريق قدرت سخت متحمل شده اند ، اکنون به استراتژي قدرت نرم رسيده اند و مي خواهند با کشورهاي انقلابي مانند ايران از طريق قدرت نرم يعني کار فرهنگي و رسانه اي برخورد کنند.

مشاور مقام معظم رهبري در امور نيروهاي مسلح در پاسخ به سوالي در خصوص توان مقابله ايران با قدرت نرم آمريکا گفت: ما مباني اسلام تشيع که ضد ظلم است و نيز انديشه هاي امام را داريم اما اينکه اين مباني را تا چه اندازه توانسته ايم به جوانان منتقل کنيم، قابل پرسش است.

وي در عين حال تاکيد کرد: اگر خطري کشور را تهديد کند، همين جواناني که نوع پوشش آنها را ممکن است نپسنديم، براي دفاع از کشور و مقابله با متجاوزين اسلحه به دست مي گيرند.

سردار صفوي افزود: با اطمينان مي گويم مردم ايران در طول تاريخ ، همواره در مقابل متجاوزين ايستاده اند.اگرچه ما کاستي هايي داريم و نتوانسته ايم جوانان را آنچنان که شايسته است با آرمان هاي امام و انقلاب و فرهنگ دفاع مقدس آشنا کنيم ولي به رغم همه اين کاستي ها، اگر خطري متوجه ايران شود، جوانان ما با قدرت درمقابل متجاوزين مي ايستند.

وي، داشتن روحيه جهادي را بزرگترين قدرت بازدارندگي ايران در برابر دشمنان دانست و تاکيد کرد: ملتي که بر اصول ، استقلال و آرمان هايش ايستادگي مي کند و در محيط خطر بسر مي برد، همواره بايد روحيه جهادي و حماسي خود را حفظ کند.

فرمانده سابق کل سپاه افزود: بايد روحيه جهادي وحماسي در نيروهاي مسلح، بسيج و جوانان ما حفظ شود، زيرا بالاترين قدرت بازدارندگي ما در مقابل دشمنان ماست.

وي در پاسخ به سوالي درباره فضاسازي رسانه هاي بيگانه درباره فرهنگ جهاد در اسلام گفت: همانطور که نماز بر مسلمانان واجب است، جهاد هم واجب است .

سردار صفوي با بيان اين نکته که "آمريکا که اين همه از دمکراسي و حقوق بشر حرف مي زند، خشن ترين، ديکتاتورترين و ظالم ترين کشور دنياست"، تصريح کرد: ايران ، دمکراتيک ترين کشور جهان است، زيرا انتخاباتي آزاد دارد و حقوق بشر به بهترين نحو در کشور ما اجرا مي شود .

وي به سانسور رسانه هاي آمريکايي درباره جنگ عراق اشاره کرد و گفت: آمريکايي ها کشته هاي خود در عراق را در ناوي که در کويت دارند، که در حقيقت يک سردخانه است،مي برند که در آنجا مثل آلاسکا مي شود و بعد چند تا چند تا به آمريکا مي فرستند تا بحران ايجاد نشود.