سه شنبه, 25 خرداد 1400 18:42

بازدید سرلشکر صفوی از مناطق عملیاتی استان خوزستان

سرلشکر صفوی به همراه 150 نفر از دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد از مناطق عملیاتی استان خوزستان بازدید کرد.


سرلشکر صفوی در جمع دانشجویان با تشریح اهمیت سفرهای علمی در ارتقای بینش علمی و میدانی و ماندگاری مطالب در اذهان دانشجویان گفت:
یکی از اهداف این سفر علمی، مشاهده و شناخت میدانی دانشجویان از شرایط محیطی صحنه جنگ یعنی محیط جغرافیایی، شرایط اقلیمی و هوای گرم استان، ژئوموفولوژی زمین منطقه نبرد و وضعیت مردم، اقتصاد منطقه است و نفس حضور در این مناطق در گرمای حدود 46 درجه سانتیگراد می تواند تا حدودی شرایط رزمندگان در آن زمان را در ذهن دانشجویان تداعی کند.
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تأکید بر ضرورت شناخت دانشجویان به ابعاد مختلف سیاسی، نظامی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جنگ و تاثیر آن در سطح ملی و استانی، خاطرنشان ساخت:
دانشجویان در تحلیل دفاع مقدس باید تاثیر محیط ملی ایران و عراق و بین الملل در دفاع مقدس  و نقش رهبری و نیروهای مردمی و ارتش و سپاه و جهادسازندگی در جنگ را فرابگیرند.
سرلشکر صفوی در تشریح اهداف رژیم بعث صدام در تحمیل جنگ تحمیلی علیه ایران افزود:
یکی از اهداف اصلی رژیم بعث عراق در تهاجم سریع و جنگ برق آسا و قاطع و کوتاه مدت، تصرف خوزستان، خصوصا جزیره آبادان و شهرستان خرمشهر و تسلط کامل بر دو طرف رودخانه اروند رود بود، اینکه قرارداد 1975 میلادی لغو شود و این رودخانه کاملا در اختیار و مالکیت و حاکمیت آن رژیم قرار بگیرد.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی با بیان اینکه عراق به علت عدم دسترسی مناسب به دریا در تنگنای ژئوپلیتیکی قرار دارد خاطرنشان ساخت:
صدام قصد داشت با به دست آوردن یک ساحل مناسب در شمال خلیج فارس برای احداث بنادر کشتیرانی ضعف ژئوپلیتیکی یعنی نداشتن ساحل مناسب در خلیج فارس جبران کند.
سردار صفوی افزود:
تصرف بندر خرمشهر و پالایشگاه آبادان و به خطر انداختن صادرات و واردات ایران از بندر امام ماهشهر، تصرف بخشی از منابع و ذخائر نفتی ایران (80 % ذخائر نفتی ایران در مثلثی به وسعت ده هزار کیلومتر مربع که از شمال خوزستان تا شمال خلیج فارس است) از دیگر اهداف رژیم بعث صدام بود.
وی خاطرنشان ساخـت: هدف حدأقلی رژیم بعث صدام در جنگ تحمیلی، مجبور کردن ایران به دادن امتیاز سیاسی به رژیم بعث عراق از جمله الحاق ارتفاعات میمک به عراق و تسلط به اروند رود و لغو قرارداد 1975 الجزائر  بود.
سرلشکر صفوی تأکید کرد:
اما به فضل الهی و با هدایت و رهبری حضرت امام خمینی(ره) و رشادت نیروهای مسلح و ملت ایران، عراق به هیچ کدام از اهداف خود دست نیافت و این جنگ با پیروزی ایران به پایان رسید.
سرلشکر صفوی در بخش دیگری از این سفر، در بازدید از شلمچه و منطقه عملیاتی عملیات کربلای 5 گفت:
 عملیات فتح فاو(بهمن ماه 1364) و عملیات کربلای پنج(دی ماه 1365)، سرنوشت سیاسی نظامی جنگ را رقم زد و منجر به صدور قطعنامه 598 شد که تا اندازه ای اهداف سیاسی ایران از جمله مشخص کردن آغازگر جنگ و عقب نشینی کامل عراق از سرزمین های ایران و استقرار نیروهای UN در مرز دو کشور را شامل می شد.
وی افزود:
این عملیات موجب غافلگیری قدرتهای فرامنطقه ای و حامیان منطقه ای و خود رژیم بعث عراق(هم در تاکتیک و هم در زمان عملیات شد و ایران با شکستن دروازه های شرقی بصره، موازنه جنگ را به نفع خود تغییر داد.
سرلشکر صفوی ادامه داد:
در 15روز اول عملیات کربلای پنج، عراق به 41شهر ایران 299 حمله هوایی کرد که در این حملات وحشیانه، 1918نفر در شهرها شهید و 7658نفر مجروح شدند. بیشترین حمله 37 بار به شهر مقدس قم و کمترین حمله یکبار به اندیمشک انجام شد، شهرهای سنندج 2بار حمله موشکی و 239 شهید، بروجرد 200 شهید، خرم آباد 191نفر شهید، تهران 2بار حمله موشکی و سه نفر شهید و 30 نفر مجروح، داشته است.
این فرمانده عالی دفاع مقدس و از طراحان اصلی عملیات کربلای 5، با برشماری نتایج آن گفت:
انهدام توان رزمی و قدرت نظامی عراق و رسیدن به دروازه های شرقی بصره و ناامن شدن آن از جمله نتایج این عملیات بوده است. بعد از این عملیات، قدرت های شوروی سابق و آمریکا و رژیم های جنوبی خلیج فارس متوجه شدند هیچ کدام از خطوط مستحکم دفاعی عراق در مقابل قدرت طرح ریزی عملیاتی و قدرت تهاجمی رزمندگان سپاه و ارتش نمی تواند مقاومت کند و شکسته می شود.
بازدید از منطقه عملیاتی شلمچه و پرسش و پاسخ از جمله برنامه های این سفر بوده است/انتهای پیام