شنبه, 07 مهر 777 18:54

روز اول بازدید از زیرساخت های اقتصادی و نظامی استان هرمزگان

امروز به اتفاق اساتید و دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه دافوس آجا از منطقه یکم دریایی ندسا و بندر شهید رجایی بازدید کردم.

چهارشنبه 6 آذر 1398- صبح امروز به اتفاق اساتید و دانشجویان به ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه رفتیم و جلسه ای با سردار زارع معاون هماهنگ کننده ندسا داشتیم. سردار تنگسیری بابت یک جلسه مهم در تهران حضور داشت.
سردار زارع در مورد وضعیت نظامی کشورهای فرامنطقه ای در خلیج فارس و تنگه هرمز، آمادگی های نیروی دریایی سپاه و تفکیک مأموریت میان نیروی دریایی ارتش و سپاه دانشجویان را توجیه کرد.بنده در مورد اهمیت حوزه ژئوپلیتیکی خلیج فارس و تنگه هرمز دقایقی صحبت کردم و گفتم وقتی در یک منطقه لایه‌های ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک بر هم منطبق می‌شود، آن منطقه راهبردی خواهد بود و هنگامی که یک منطقه از وزن برتر راهبردی و ژئوپلیتیکی برخوردار شود، همه قدرت‌های جهان به آن منطقه چشم خواهند دوخت و بنظر می‌رسد در آینده‌ای نه‌چندان دور استرانژی چینی‌ها و هندی‌ها به سمت این منطقه و برای بهره مندی از انرژی این منطقه جلب شود.

از نظر فرهنگی و ژئوکالچر منطقه خلیج فارس تا دریای مدیترانه دارای اهمیت است. تمام ادیان بزرگ الهی از جمله حضرت موسی سلام الله علیه، حضرت مسیح سلام الله علیه و حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم، آخرین پیامبر الهی از این منطقه تا دریای مدیترانه ظهور کرده‌اند و تا کنون در این منطقه مسسیحیان و یهودی‌ها و مسلمانان در کنار هم زندگی می‌کردند و با تشکیل غده سرطانی رژیم اشغالگر قدس در سال ۱۹۴۸ میلادی توسط انگلیس و با حمایت آمریکا، این منطقه تا اکنون دچار نا امنی شده است. رژیم اشغالگر قدس و حمایت ایالات متحده آمریکا یکی از ریشه های نا امنی و جنگهای حدود هفتاد سال این منطقه است.


پس از جلسه به منطقه یکم نیروی دریایی سپاه رفتیم و دانشجویان از شناورهای تندرو و موشک انداز ندسا که معادلات نظامی آمریکایی ها در آبهای خلیج فارس را تغییر داده است، بازدید کردند. فرماندهان هر کدام از ناوگروهها که جوانانی نورانی و شاداب و باانگیزه بودند، به سؤالات دانشجویان پاسخ دادند.

قایق های تندروی موشک انداز کلاس ذوالفقار که منحصربفردترین شناور موشک انداز با ابعاد کوچک و سرعت بالاست، برای دانشجویان جذابیت بالایی داشت. این شناور در سرعت بالای 40 نات، می تواند پرتاب موشک انجام دهد و این توانمندی برای آمریکایی ها وحشت آور و معنادار است. پس از بازدید از شناورهای تندروی کلاس ذوالفقار و عاشورا، دانشجویان از شناور شهید ناظری که یک پدیده جهانی محسوب می شود بازدید کردند. این شناور به طور کامل توسط سازمان جهاد خودکفایی سپاه طراحی و ساخته شده است و توانایی دریانوردی در اقیانوس را داراست.
بعد از ظهر به بندر شهید رجایی رفتیم. مهندس عفیفی پور رئیس سازمان بنادر و کشتی رانی استان هرمزگان دانشجویان را همراهی کرد. ابتدا ازکشتی بهتا که یک شناور کانتینربر با ظرفیت 6800TEU است بازدید کردند. کاپیتان کشتی در مورد سیستم ناوبری، سوخت، ژنراتورهای تولید برق کشتی، بار و... برای دانشجویان صحبت کرد.
نکته جالب این بود که ژنراتورهای این کشتی برق شهر بندر عباس را می تواند تأمین کند و این کشتی با سرعت 25 گره دریایی کمتر از یک ماه به آن سوی جهان در برزیل سفر می کند.

در ادامه مهندس عفیفی پور بر روی ماکت، فازهای مختلف بندر و روند صادرات و واردات کالا و مبادی ورودی و خروجی را شرح داد. 60درصد واردات و صادرات کشور از بندر شهید رجایی انجام می شود، این بندر مدرن ترین بندر کشور است که نصف شهر بندر عباس وسعت دارد.

پس از نماز مغرب و شام به محل استقرار بازگشتیم.