شنبه, 07 مهر 777 18:49

آغاز فاز دوم توسعه عمرانی و فرهنگی امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع)

سه شنبه 5 آذر 1398

صبح امروز کلاس درس ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی را برای دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار کردم. در مورد اهمیت موقعیت ژئوپلیتیکی ایران و بنیان های اهمیت ایران در منطقه غرب آسیا برای دانشجویان صحبت کردم و ویژگی ها و عوامل جغرافیایی مؤثر بر افزایش یا کاهش قدرت ملی ایران را شرح دادم.


بعد از کلاس، جلسه ای با معاون آموزش دانشگاه عالی دفاع ملی داشتم. یک نسخه از رشته ژئوپلیتیک و ژئواستراتژی جهان اسلام را که توسط اینجانب و همکاری اساتیدی از دانشگاههای مختلف برای مقطع دکتری این دانشگاه تدوین شده است را به او دادم. نسخه ای دیگر را برای سردار وحیدی رئیس دانشگاه فرستادم و خواستم روند دریافت مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت علوم را برای ابلاغ این رشته و پذیرش دانشجو پیگیری کند.
در مورد رشته دکتری مطالعات راهبردی دفاع مقدس هم از او پیگیری کردم.
بعد از ظهر به آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) رفتم و در مراسم آغاز فاز دوم توسعه عمرانی و فرهنگی این امامزادگان شرکت کردم.


از ده سال قبل که ریاست هیئت امنای این آستان انتخاب شدم ، طرح جامع توسعه را در 5 فاز با کمک شهرداری تهران و سازمان اوقاف به تصویب رساندیم. از سال 1390 فاز اول توسعه را با ساخت 8000 متر ساختمان آغاز کردیم که بحمدالله در آستانه تکیمل شدن قرار دارد. این ساختمان را به نام جد بزرگوار این امامزادگان حضرت امام سجاد علیه السلام نام گذاری کردیم که در آن انواع خدمات به مردم ارائه می شود مانند درمانگاه طب سنتی، باشگاه فرهنگی ورزشی، مرکز مشاوره، پارکینگ، فروشگاه گیاهان دارویی و...

فاز دوم توسعه که امروز آغاز شد، مربوط به توسعه بقعه و پروژه ساخت 1600 متر بنا در دو طبقه شامل توسعه شبستان های پیرامون بقعه، نمازخانه، کتابخانه، کفشداری، سقاخانه و... است. مهندس هاشمی رئیس محترم شورای اسلامی شهر تهران، سردار مؤمنی معاون رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، سردار حاج محسن رفیقدوست و... در این مراسم حضور داشتند. بنده دقایقی در این مراسم سخنرانی کردم و گفتم:
حدود 8 هزار امامزاده در کل ایران، 300 امامزاده در استان تهران و90 امامزاده در شهر تهران قرار دارد که یک بقاع متبرکه فرصت هستند تا جوانان را به سمت معنویت سوق دهند. هدف ما به عنوان هیئت امنا این است که امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) به قطب فرهنگی در منطقه شمال غرب تهران تبدیل شوند.

هیئت امنا امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) از پیمانکاران انتظار دارد که سبک معماری ایرانی_اسلامی در گسترش این امامزاده رعایت شود و شبیه صحن حرم امام رضا ساخته شود، فضای مناسب برای عبادت زنان و مردان در شبستان‌ها ایجاد شود، استحکام سازی و زیبا سازی به صورتی باشد که 200 تا 300 سال آینده باقی بماند.
همچنین محیط پیرامونی بقعه برای ظرفیت چند هزار نفری باشد که در ایام مذهبی مردم بتوانند وارد صحن شود، مسیر عبور برای زائران مناسب باشد و کوچه‌های امامزاده گسترش یابد و ارتباط بین امامزاده و پارک نهج‌البلاغه برقرار شود.
البته این موارد و نکات را در جلسات متعددی که با پیمانکار و مهندس ناظر و کارگروه فنی مهندسی امامزاده داشتم، به آنها گوشزد نموده ام.
پس از اینجانب سردار مؤمنی و مهندس هاشمی سخنرانی کردند و برنامه کلنگ زنی انجام شد.


بعد از مراسم راهی فرودگاه مهرآباد شدم و به بندر عباس سفر کردم. هدف از این سفر علمی، همراهی دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی به استان هرمزگان و بازدید از بندر شهید رجایی، پالایشگاه ستاره خلیج فارس، جزیره بوموسی و منطقه یکم دریایی نیروی دریایی سپاه است.