جمعه, 12 اسفند 776 13:35

روز دوم سفر علمی به استان هرمزگان

چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398

صبح امروز با یک فروند هواپیمای فرندشیب نیروی دریایی ارتش، به جزیره بوموسی رفتیم. دانشجویان از قرارگاه راهکنشی امام سجاد(ع) این جزیره، برخی از سنگرها و مواضع نیروی دریایی سپاه و امکانات پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این جزیره بازدید کردند. از دیدن چهره های پاسداران جوان، مؤمن و متخصص نیروی دریایی در این جزیره خرسند شدم. اینها نسل جدید سپاه هستند که من اعتقاد دارم از ما بهتر می توانند از انقلاب اسلامی و استقلال و تمامیت ارضی کشور عزیزمان و از امنیت پایدار ملت شریف و بزرگ ایران پاسداری کنند . خصوصا در این منطقه حساس که ممکن است در آینده توسط دشمن مورد تنش قرار بگیرد .
 
ساعت 12 به بندرعباس بازگشتیم. دانشجویان بازدیدی از شناورهای تندروی نیروی دریایی سپاه و شناور شهید ناظری داشتند. پس از آن جلسه ای با سردار زارع معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه داشتیم. سردار زارع در رابطه با مأموریت های ندسا و هماهنگی با نیروی دریایی ارتش دانشجویان را توجیه کرد. در انتها بنده دقایقی صحبت کردم و گفتم:
اهمیت منطقه خلیج فارس از 111 سال قبل شروع شد. در سال 1908 میلادی نفت در مسجد سلیمان ایران کشف شد و آن زمان نفت در هیچ کجای دنیا کشف شده بود. چهار سال بعد انگلیسی ها بزرگترین پالایشگاه نفت خاورمیانه را سال 1912 در آبادان ساختند. انگلیسی ها سوخت ناوگان خود را از ذغال سنگ به نفت سنگین تبدیل کردند.  انگلیسی ها با تغییر استراتژی از سال 1968 از خلیج فارس، دریای سرخ و شرق مدیترانه خارج شدند و سه کشور مصنوعی را ایجاد کردند، مثلاً هفت شیخ نشین را با هم پیوند دادند و امارات را در سال 1971 تشکیل دادند. پس از خروج انگلیسی ها در این منطقه آمریکا قدرت این منطقه شد. استراتژی توازن دوستونه نیکسون در همین راستا اجرا شد و در آن استراتژی آمریکایی ها شاه ایران را ستون امنیتی و نظامی و به اصطلاح ژاندارم این منطقه قرار دادند و عربستان سعودی را ستون  اقتصادی منطقه تبدیل کردند.
 
وقتی در یک منطقه لایه‌های ژئوپلیتیک، ژئواکونومیک و ژئواستراتژیک برهم منطبق می‌شود، آن منطقه راهبردی خواهد بود و هنگامی که یک منطقه از وزن برتر راهبردی و ژئوپلیتیکی برخوردار شود، همه قدرت‌های جهان به آن منطقه چشم خواهند دوخت.
لایه جدیدی به اسم ژئوکالچر در منطقه خلیج فارس اهمیت یافته که ماهیت فرهنگی دارد. تمام ادیان بزرگ الهی از این منطقه تا دریای مدیترانه ظهور کرده اند.
آمریکایی ها سه چالش بزرگ دارند. چالش اول آنها با ماهیت اقتصادی برابر چین است. چین تا سال 2035 چین قدرت اول اقتصادی جهان خواهد شد و هر کشوری که قدرت اقتصادی شود به سمت توسعه و گسترش قدرت نظامی حرکت خواهد کرد و آمریکایی ها از این روند احساس خطر می کنند. به همین دلیل اوباما در اواخر دوره ریاست جمهوری خود از استراتژی کوچ شرقی و حرکت به سمت چین سخن گفت.
 
آمریکایی‌ها در راهبرد امنیت ملی خودشان در سال ۲۰۱۲ اعلام کردند که به سمت جنوب شرقی آسیا و اقیانوس آرام خواهند رفت و قصد دارند آرام، آرام به سمت آن منطقه تغییر استراتژی بدهند به دلیل اینکه چین قدرت تأثیرگذار اقتصادی در مقابل آمریکا است و روسیه نیز قدرت نظامی مقابل آمریکا محسوب می‌شود.
چالش دوم آمریکایی ها با روس هاست که ماهیت نظامی دارد. روسیه پس از فروپاشی شوروی ساختار نظامی و اطلاعاتی را حفظ کرده است.
 
واقعیت این است که یک قدرت بزرگ فرهنگی و تمدنی به نام جهان اسلام در برابر لیبرال دموکراسی و تفکر مادی آمریکایی ها ظهور و بروز کرده است. هارتلند جهان اسلام ایران است. انقلاب اسلامی هم اکنون مورد توجه جهان اسلام و در حال گسترش حوزه نفوذ معنوی خود است و نفوذ معنوی ایران به عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و مدیترانه رسیده است.
 
ساعت 20 به استانداری هرمزگان رفتیم. دکتر همتی استاندار محترم استان هرمزگان دانشجویان را برای شام دعوت کرده بود. پیش از صرف شام، توضیحات مبسوطی درباره وضعیت اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی استان هرمزگان و جایگاه این استان در کشور ارائه داد. مهندس آشوری عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه حضور داشت و دقایقی صحبت کرد. اینجانب در انتها جلسه را جمع بندی کردم و گفتم:
از نظر اینجانب استان هرمزگان و جزایر آن یکی از مناطق حیاتی ایران است و دولت چه در بخش اداره سرزمین چه در بخش اداره مردم باید توجه ویژه ای به این استان بکند.