Print this page
جمعه, 12 اسفند 776 13:29

روز اول سفر علمی به استان هرمزگان

سه شنبه 10 اردیبهشت 1398

ساعت 5:45 امروز به بندرعباس سفر کردم. در این سفر دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران را برای بازدید از زیرساخت های نظامی و اقتصادی استان هرمزگان همراهی کردم.
پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندر شهید رجایی بازدید کاملی داشتیم. در طول مسیر راجع به اهمیت سیاسی، نظامی و اقتصادی استان هرمزگان دانشجویان را توجیه کردم.
 
مهندس دادور رئیس پالایشگاه و مهندس عفیفی پور رئیس بندر دانشجویان را توجیه کردند و به سؤالاتشان پاسخ دادند.
 
بنده در این بازدیدها با تأکید بر ضرورت توسعه روابط ایران با سایر کشورها گفتم جمهوری اسلامی ایران با داشتن ۲ هزار و ۲۰ کیلومتر ساحل در دریای عمان و خلیج فارس، به عنوان یک حکومت با ثبات و قدرتمند بایستی روابط خودش را با سایر کشور‌ها بر اساس منافع ملی و امنیت ملی توسعه دهد.
در نگاه برنامه ریزی راهبردی، دریا به عنوان لوکوموتیو توسعه کشور می‌تواند باشد، به نظر می‌رسد تا ۲۰ سال آینده توسعه ایران بر مبنای صادرات خواهد بود و کشور ما برای این منظور باید استراتژی بحری داشته باشد. ایران از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلیومتر ساحل دریا در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر برخوردار است که می‌تواند مبدأ صادرات به جهان باشد.
هم اکنون کل صادرات ایران غیر نفتی ایران حدود ۵۰ میلیارد دلاردر سال است که می‌توانیم با توسعه بنادر و توسعه صادرات دریایی و زمینی  در جنوب و شمال کشور، این رقم را تا چند برابر افزایش دهیم.
ده‌ها سال است که استراتژی ایران برّی بوده، اما به نظر می‌رسد می‌توانیم با ترکیب استراتژی بحری و برّی و فضایی، به امنیت پایدار و توسعه همه جانبه کشورمان دسترسی پیدا کنیم.