جمعه, 12 اسفند 776 13:26

اختتامیه همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی

دوشنبه 9 اردیبهشت 1398

صبح امروز به دانشگاه تهران رفتم و در پنل های تخصصی همایش آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی شرکت کردم. ساعت 16 مراسم اختتامیه همایش با حضور و سخنرانی دکتر دژپسند وزیر محترم اقتصاد برگزار شد.
 
اینجانب در اختتامیه سخنرانی داشتم و گفتم:
ترسیم آینده جهان اسلام بر اساس محورهای همایش بدون پشتوانه فلسفی و شجاعت رهبران و نخبگان شدنی نیست. رخداد‌های سیاسی و اجتماعی همواره بینش، جهان‌بینی و منظومه فکری بشریت را می‌طلبد.
 
نگاه ما به عنوان یک مسلمان به تحولات عمیق آینده باید ریشه فکری و ایدئولوژیک داشته باشد. چرا که در دهه های آینده ملت هایی به تمدن سازی دست خواهند زد که دارای ریشه ها و مبانی فلسفی باشد.
هرچه ریشه‌های اعتقادی ، عزم ، اراده ، شجاعت رهبران ، نخبگان و ملت‌های غیر وابسته بیشتر باشد بیشتر می‌توان تغییرات و رخداد‌های آینده اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جهان اسلام را رقم زد.
هدف آینده پژوهشی به تنهایی شناخت تحولات آینده نیست بلکه کمک به تصمیم گیران برای ساخت آینده بهتر در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است، ما چشم انداز 20 ساله داشته‌ایم، اما باید بررسی کنیم چرا نتوانسته‌ایم به آن دست پیدا کنیم.
طی 20 سال گذشته سرنوشت سیاسی و امنیتی اکثر ملت‌های اسلامی را غرب بر عهده گرفته است و دست به تقسیم‌های کشور‌های اسلامی بعد از جنگ جهانی اول و دوم زده است. به عنوان مثال در قرار داد سایکس- پیکو عراق را به انگلستان بخشیدند و لبنان و سوریه سهم فرانسویان شد.
اگر به تاریخ سیاسی منطقه غرب آسیا توجه کنید به چگونگی به وجود آمدن غده سرطانی به نام رژیم صهیونیستی بعد از جنگ جهانی دوم آگاهی می‌یابید، این رژیم برای تسلط بر نظام‌های منطقه و ایجاد نا امنی پایدار به وجود آمده است و به نمایندگی از آمریکا و انگلیس مانع بزرگ کشورهای اسلامی شده است .
آمریکا 400 میلیارد دلار از سعودی‌ها گرفته تا امنیت آن ها را تامین کند. ترامپ امنیت را تجاری کرده است تا جایی که حتی به اروپایی‌های می‌گوید باید سهم خود را در ناتو بپردازید.
در ادامه چند سؤال مطرح کردم.
آیا ملت‌ها و دولت‌های اسلامی می‌خواهند مانند گذشته سرنوشت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی خود را به دست غرب بسپارند، آیا این کشور‌ها استراتژی مقاومت را دنبال خواهند کرد یا تسلیم شدن را، به نظر می‌رسد که استراتژی مقاومت هزینه کمتری نسبت به تسلیم شدن دارد.
لیبی تسلیم آمریکا شد و همه چیز خود را برای این کشور فرستاد، اما اکنون وضعیت این کشور را مشاهده کنید کاملا مشخص است که هزینه تسلیم شدن بسیار بیشتر از مقاومت است.
 کشور‌های اسلامی باید سرنوشت خود را مشخص کنند چرا که حدود 75 درصد ذخایر انرژی و 57 درصد گاز را در دست دارند و قدرت‌های بزرگی مانند چین و هند  برای رفع نیاز خود به سمت آن‌ها خواهند آمد.
از حدود 57 کشور عضو همکاری‌های اسلامی 4 کشور ایران، موریتانی، پاکستان و افغانستان جمهوری هستند و پیش بینی می‌َشود که تا 20 الی 30 سال آینده کشور‌های دارای رژیم شاهنشاهی و دیکتاتوری و وابسته هستند  نیز به سمت جمهوریت  حرکت کنند از جمله کشورهای عربی خلیج فارس و شمال آفریقا .
15 هزار نفر در عربستان سعودی سالانه برای تحصیل به اروپا و آمریکا می‌روند و دیگر این قشر تحصیل کرده نظام پادشاهی عربستان را بر نمی‌تابد لذا قطار پادشاهی عربستان و برخی از کشورهای عربی به پایان خطر رسیده است و احتمال تغییر در نظام های سیاسی این منطقه وجود دارد و شاید در عمر ما ها هم شاهد آن باشیم.
بحمدالله همایش در سطح بسیار بالایی برگزار شد. شاید کمتر همایشی طی سالهای گذشته در این سطح در کشور برگزار شده باشد. از فردا مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام باید دستاوردها و خروجی علمی این همایش را دسته بندی و عصاره گیری کند و آن را برای نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز ارسال نماید.
 در اندیشه انقلاب کبیر اسلامی، شکل گیری قطب قدرت جهان اسلام، دستیابی به وحدت، همگرایی، امنیت، پیشرفت و رفاه امت اسلامی، آینده ای مطلوب برای جهان اسلام در افق 1414 شمسی است که تحقق آن نیازمند شناخت رویدادها، روندها، راهبردها و سناریوپردازی نسبت به آینده است. جمهوری اسلامی ایران به شرط داشتن  ابتکار عمل و قدرت پیش بینی و حتی پیش دستی راهبردی نسبت به تحولات آینده می توان نقشی کلیدی در رقم زدن آینده مطلوب جهان اسلام ایفا نماید و امیدواریم برگزاری این همایش بین¬المللی، زمینه¬ای برای برانگیختن حساسیت جامعه علمی و نهادهای راهبردی کشور نسبت به ضرورت آینده پژوهی باشد.