جمعه, 12 اسفند 776 13:22

افتتاحیه همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی

یکشنبه 8 اردیبهشت 1398

صبح امروز همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414 شمسی آغاز شد. بیش از 18 ماه برای برگزاری این همایش کار و تلاش انجام گرفت.
دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران، دکتر غلامی وزیر علوم، دکتر سید حمزه صفوی دبیر کمیته اجرایی همایش و مدیرعامل مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام، دکتر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکتر محسن اسماعیلی عضو شورای نگهبان، دکتر مرتضی بانک رئیس شورای عالی مناطق آزاد کشور و دکتر ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو سخنرانان مراسم افتتاحیه این همایش بین المللی بودند.
اساتید و دانشجویان کشور،  اندیشمندانی از 15 کشور جهان و بیش از 140 خبرنگار از رسانه های داخلی و خارجی در این همایش حضور داشتند. بنده در افتتاحیه این همایش سخنرانی کردم و در تبیین اهداف برگزاری آن گفتم:
شناخت کلان روندها و تغییر و تحولات در ۵۷ کشور اسلامی و تأثیر کلان روند‌ها بر ضرورت کشور‌ها در ساخت خود بر اساس محور روند‌ها و رویداد‌ها و اقدامات، برخی از اهداف این همایش است.  نیاز و ضرورت کشور‌های اسلامی در ساخت آینده خود و داشتن تصویر یکپارچه بر اساس سه مفهوم اساسی روند و رویدادخواه و اقدامات راهبردی برای عبور از شرایط کنونی ملت‌های اسلامی، بخش دیگری از اهداف تعیین شده برای این همایش است.از دیگر اهداف این همایش می‌توان به جلوگیری و مقابله همه‌جانبه با نظام سلطه و با کمک مؤسسات تحقیقاتی غرب اشاره کردم که می‌خواهند آینده را به ملت‌ها و کشور‌های اسلامی تحمیل کنند.
با بهره مندی از مقالات دریافت شده پژوهشگران ایرانی و اسلامی و آزادی‌خواه و عزم و اراده رهبران خردمند و انقلابی جهان اسلام و مجاهدات علمی و عملی جوانان و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان در آینده‌ای نزدیک شاهد جایگاه برتر جهان اسلام بر مبنای فرهنگ و تمدن، اقتصاد و جمعیت خواهیم بود.
بر خلاف خواست بزرگترین ظالم و شیطان بزرگ یعنی رژیم مستکبر آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی و دنباله رو‌های آمریکا در منطقه، آینده متعلق به ملت‌های اسلامی و آزادی‌خواه و صلح‌طلب خواهد بود که این آینده توأم با پیشرفت، ترقی و آزادی‌خواهی و عدالت باشد و این وعده تحقق‌پذیر الهی است.
دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی سخنران بعدی همایش بودند.
 
در حاشیه برنامه افتتاحیه، مصاحبه ای با رسانه های داخلی و خارجی داشتم و گفتم:
بر اساس جمع‌بندی نظرات اندیشمندان حوزه راهبردی، قدرت هژمونی غرب به رهبری آمریکا با افول  مواجه شده و هم‌اکنون جهان به سمت چندجانبه‌گرایی در حوزه های قدرت، اقتصاد ، سیاست و امنیت پیش می‌رود.
بسیاری از اندیشمندان ۵۰ سال آینده را این‌گونه تصویرسازی می‌کنند که قدرت آینده بر مبنای فرهنگ، اقتصاد و جمعیت از غرب به شرق عالم حرکت می‌کند، در شرق عالم و قاره آسیا سه کشور بزرگ چین، روسیه و هند از نظر قدرت اقتصادی، قدرت برتر خواهند شد و قطب جدیدی از قدرت به عنوان قدرت جهان اسلام با داشتن عوامل توانمندساز تمدنی، اقتصادی، فرهنگی و جمعیتی شکل خواهد گرفت.
قدرت آمریکا و غرب در رابطه با معادلات جهان اسلام و بزرگترین بحران جهان اسلام یعنی فلسطین رو به افول خواهد رفت و آمریکایی‌ها در راهبرد خود علیه کشور‌های اسلامی با شکست مواجه خواهند شد.
امیدواریم که در پی برگزاری این همایش، نوعی ائتلاف‌های منطقه‌ای بر اساس ایجاد امنیت، تشکیل شود؛ به‌عنوان مثال، شکل‌گیری یک ائتلاف با بُعد امنیتی برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه بین کشور‌های ایران، عراق و سوریه می‌تواند برای آینده، مبارزه با تروریسم و برقراری ثبات و امنیت، کارساز باشد.
بعد از اقامه نماز ظهر و عصر، همایش با برگزاری پنل های تخصصی ادامه یافت.