سه شنبه, 02 آبان 1396 20:28

دشمنان با پول دارند تفکر سلفی گری را در ایران نشر می دهند

پنجشنبه 9 شهریور1396

امروز به ستاد حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه رفتم تا به عنوان استاد داور در جلسه دفاعیه پروژه جریان شناسی سلفی گری در ایران شرکت کنم.
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه خردادماه امسال با ارسال دعوتنامه ای از بنده خواستند این پروژه را داوری نمایم.
جلسه دفاعیه امروز برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرمانیان مجری پروژه توضیحات خود را ارائه داد. پس از آن بنده نظراتم را در دو بخش شکل و محتوا ارائه دادم.
گفتم این پژوهش در قالب رساله دکتری انجام شده و بنده نیز براساس معیارهای تنظیم رساله‌های دکتری ایرادهایی را از نظر شکلی گرفتم که شامل روش تحقیق، عدم ارائه پیشنهادات کاربردی در انتهای کار، عدم ارائه فرضیه، عدم تهیه فهرست مطالب و عدم انسجام در منابع و مأخذ بود. در بخش محتوایی نیز برخی از اصلاحات مورد نیاز را بیان کردم. از جمله اینکه به مباحث رشد جمعیت اهل تسنن در ایران بپردازند.
در پایان تحلیل و نگاه خودم را نسبت به سلفیت در ایران بیان کردم. گفتم سلفی گری در ایران یک بحث سیاسی است. دشمنان فرامنطقه ای و منطقه ای ما از جمله عربستان سعودی، این تفکر را با پول و سرمایه گذاری دارند در ایران نشر می دهند. هدف آنها هم فقط نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی نیست، بلکه آنها با تفکر شیعه به صورت ریشه ای مشکل دارند. در ادامه تأکید کردم که برای مقابله با جریان سلفی‌گری، هم کار اطلاعاتی لازم است و هم کار فرهنگی و جهل و فقر در پیشرفت سلفی‌گری در غرب و جنوب شرق ایران مؤثر بوده است. در پایان پروژه تنظیم شده، به شرط انجام اصلاحات پذیرفته شد.