شنبه, 22 اسفند 774 08:18

جمهوری اسلامی ایران، پرچمدار صلح و امنیت پایدار در منطقه غرب آسیا است

در این همایش بیش از همه به نقش کشور خودمان در این تحولات بپردازیم. ایران باید محور و پرچمدار صلح و امنیت پایدار و روابط و منافع اقتصادی مشترک، گردشگری مشترک مطرح باشد

سه شنبه 2 خردادماه 1396- ساعت 7 صبح به ستادکل نیروهای مسلح رفتم و جلسه ای با سردارسرلشکر باقری داشتم.
ساعت 8 به اتفاق به مسجد جهاد رفتیم و در جلسه اخلاق که با حضور فرماندهان نیروهای مسلح برگزار می شد شرکت کردیم.
بعد از ظهر به دانشگاه تربیت مدرس رفتم. قرار است همایش تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا با همکاری انجمن ژئوپلیتیک ایران و یکی از موسسات پژوهشی برگزار شود. اینجانب مسئولیت شورای راهبردی همایش را پذیرفتم.
دقایقی برای اعضای کمیته علمی راجع به بحران های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا صحبت کردم:
مهم این است که ببینیم ما با چه دیدگاهی می خواهیم به تحولات جهان بنگریم، به نظر بنده ما باید با اندیشه انقلاب اسلامی همایش تحولات غرب آسیا این همایش را برگزار کنیم.
گفتم امروز اهمیت مباحث اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مضاعف شده و در این همایش باید از ظرفیت سایر رشته های علمی، مثل روابط بین الملل، علوم سیاسی، علوم اقتصادی و اجتماعی و قطب ها و انجمن های علمی سایر دانشگاه ها استفاده نماییم.
برای محورهای همایش دو رویکرد پیشنهاد دادم. یکی حوزه بندی جغرافیایی است، مثلا تحولات ژئوپلیتیکی عراق، سوریه و لبنان، یا تحولات ژئوپلیتیکی افغانستان و پاکستان، یا تحولات ژئوپلیتیکی آسیای میانه، شورای همکاری خلیج فارس و ... را مد نظر قرار دهیم. یا به صورت موضوعی بحث کنیم؛ مثلا ریشه یابی تغییر و تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا تا 10 سال آینده، مسائل اقتصادی، ناامنی و مداخلات نظامی، راهبردها و راهکارهای مدیریت تحولات، همگرایی و... را در محورها بگنجانیم.
گفتم در این همایش بیش از همه به نقش کشور خودمان در این تحولات بپردازیم. ایران باید محور و پرچمدار صلح و امنیت پایدار و روابط و منافع اقتصادی مشترک، گردشگری مشترک مطرح باشد.البته منظورم این نیست که در این همایش به مباحث رقابت های استراتژیک پرداخته نشود.
مثلا باید به این پرداخته شود که ایران با چه انگیزه ای به دعوت دولت سوریه به کمک مردم این کشور شتافته است؟ و چه شد که روسیه ترغیب شد در این صحنه وارد شود؟ و هم اکنون کدام ائتلاف در مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق موفق بوده است؟