پنج شنبه, 02 فروردين 777 03:39

95/12/18

چهارشنبه 18 اسفند 1395

ساعت 8:30 به دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی رفتم. این ترم قرار شده به دعوت امیردکتر ولیوند زمانی فرمانده محترم دانشگاه، درس "تحلیل جغرافیایی صحنه جنگ و عملیات در جهت طرح ریزی عملیات مشترک و مرکب" را برای دانشجویان مقطع دکتری این دانشگاه تدریس نمایم.
امروز نخستین کلاس را برگزار کردم. ابتدا هدف و سرفصل های این درس را برای دانشجویان شرح دادم. گفتم هدف این درس این است که شما صحنه جغرافیای جنگ و تفاوت ها و شاخصه های آن و تأثیر آن را در طرح ریزی عملیات های پیروزمندانه درک کنید. هدف بعدی این است که شما یاد بگیرید که عملیات مشترک و مرکب چگونه طرح ریزی و اجرا می شود.
سپس عملیات مشترک و مرکب را برایشان تعریف کردم. عملیات مشترک عملیاتی است که در آن واحد های زمینی، دریایی و هوایی حضور داشته باشند. عملیات مرکب که به تازگی از آن با عنوان ائتلافی نیز نام برده می شود، عملیاتی است که در آن دو یا چندکشور در آن شرکت داشته باشند و معمولا هم از فرماندهی واحد برخورداند. سپس مصادیق عملیات مشترک و مرکب را برای آنها شرح دادم. مثلا برخی از عملیات های دفاع مقدس عملیات مشترک بود. عملیات آمریکایی ها در سال 2003 علیه عراق عملیات مرکب بود.
جنگ سوریه نیز نمونه ای از عملیات مرکب است که نیروهایی از کشورهای لبنان، ایران، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، سوریه، روسیه و عراق در آن شرکت دارند.


 
حین کلاس در مورد تاریخ، جغرافیا و تهدیدات داخلی استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان صحبت کردم و روی نقشه وضعیت این دو استان را از منظر نظامی شرح دادم.
بعد از ظهر در جلسه هیئت مدیره و هیئت امنای بنیاد فرهنگی مهدی موعود(ع) شرکت کردم. دستور جلسه گزارش عملکرد بنیاد در سال 95، تصویب برنامه ها و بودجه سال 96 و انتخاب مدیرعامل بود.