Print this page
سه شنبه, 02 آبان 1396 21:26

انتشار کتاب "همراه"

روایت دکتر مهرشاد شبابی از همراهی با سرلشکر صفوی در دوران دفاع مقدس


 کتاب "همراه" روایت دکتر مهرشاد شبابی از همراهی با سردار سرلشکر دکترسیدیحیی(رحیم)صفوی در دوران دفاع مقدس به همت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس چاپ و منتشر شد.

 اثر حاضر شرح، بازشناسی و تحلیل بخشی از رویدادهای دفاع مقدس است که از زبان سرکار خانم دکتر شبابی همسر سردار صفوی روایت شده است.
تاریخ شفاهی همسران فرماندهان ارشد جنگ دربرگیرنده روایت همسران برای شناخت بهتر ویژگی های شخصیتی فرماندهان ارشد جنگ به عنوان هدایتگران اصلی صحنه نبرد است. علاوه براین، نقش پنهان این زنان را در پشتیبانی روحی و روانی فرماندهان جنگ بازگو خواهد کرد.
هدف از تدوین تاریخ شفاهی زنان مقاومت و همسران فرماندهان ارشد جنگ، شناخت گوشه ای از تاریخ جنگ در گفت وگو با کنشگران و فعالان مستقیم یا غیرمستقیم صحنه نبرد است تا دستیابی به یک فهم و ادراک زنانه از سختی ها، فداکاری ها و حوادث جنگ تحمیلی را سهولت بخشد.
سرکار خانم دکتر شبابی از زنان فعال در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. او در سال های نزدیک به پیروزی انقلاب، در آغاز جوانی با شرکت در تحرکات مردمی و فعالیت های انقلابی، در حد توان خویش در تحقق انقلاب نقش‌آفرینی کرد. بعد از پیروزیِ قیام الهی امام خمینی در بهمن 1357 نیز در کنار خواهران انقلابی در کمیته دفاع شهری به آموزش عقیدتی و نظامی زنان جوان اصفهان روی آورد و همزمان در آموزش و پرورش هم سعی کرد ذهن نوجوانان را درباره گروه‌های سیاسی آن زمان، روشن کند. تا اینکه در سال 1359 با سردار سیدیحیی (رحیم) صفوی ازدواج کرد و همزمان با غائله کردستان و پس از آن با شروع جنگ تحمیلی و دوران پرتنش دفاع مقدس زندگی پرفرازونشیبی را آغاز کرد.